שעות קבלה: בתיאום מראש
טלפון: 03-5279698
נייד: 050-6306357
כתובת: ביאליק 19, בת ים
 
בדרך הטבע - יוספה בראונשטיין
 
 
 
 
 

סרקואידוזיס - sarcoidosis

סרקואידוזיס היא מחלה דלקתית רב מערכתית שבה נוצרת הצטברות לא רגילה של תאים דלקתיים (בלוטות קטנות מודלקות הנקראות גרעינומות או גרנולומות).
ב- 90% מהמקרים מופיע סרקואידוזיס בריאות או בבלוטות לימפה הקשורות לריאות. לעתים מערבת המחלה איברים או מקומות אחרים בגוף כגון: עור, כבד, לב, כליות, עיניים, מערכת העצבים ובלוטות הרוק. סרקואידוזיס של בלוטות הרוק מתבטא בנפיחות של חלק או כל בלוטות הרוק ובלוטות הדמע וכן יובש בפה ובעיניים.
סרקואידוזיס מתפתח בעיקר בגילים 20-40, אצל נשים יותר מאשר אצל גברים.

סרקואידוזיס – גורמים ותסמינים


הסיבה להתפתחות סרקואידוזיס אינה ידועה. הערכות מדברות על כך שהמחלה מתפרצת אחרי זיהום או כתגובה לא טבעית של המערכת החיסונית.
יתכן שגם לגורמים תורשתיים יש קשר להופעת המחלה.

סרקואידוזיס עשוי להופיע בפתאומיות ולהיעלם (ב 60%-70% מן המקרים) או להתפתח בהדרגה ולגרום לסימנים שחולפים וחוזרים, לעתים למשך כל החיים (10%-20% מן המקרים). לעיתים אף נגרם נזק ארוך טווח לאיבר שנפגע.

חשוב לציין כי סרקואידוזיס איננה מחלה ממארת או מידבקת.

לחולים רבים בסרקואידוזיס אין תסמינים. רוב החולים מפתחים תסמינים מעטים שאינם מתקדמים. התסמינים משתנים מאד ותלויים במקום שבו הופיעה המחלה ובמידת התפשטותה.

סרקואידוזיס טיפול


התסמינים השכיחים הם: חום, שיעול יבש, תשישות, קוצר נשימה, ירידה במשקל. תסמינים אפשריים נוספים:
-בלוטות לימפה מוגדלות בבית החזה וסביב הריאות, צוואר, בתי שחי ומפשעה.
- יובש בפה , יובש בעיניים, אודם בעיניים, ראיה מטושטשת, רגישות לאור, לעתים דלקת של המבנים הפנימיים של העין – אוביטיס).
- גודש באף וצרידות.
- פריחה וכתמים אדומים על העור (בעיקר בשוקיים).
- כאב ונפיחות של המפרקים.
- כבד מוגדל או מודלק.
- הפרעות בקצב הלב (אריתמיה), דלקת של מעטפת הלב (פריקרדיטיס) או אי ספיקת לב.
- הצטברות רמות גבוהות של סידן בדם ובשתן.

על מנת להגיע לאבחון מדויק של סרקואידוזיס יש לשלול מחלות אחרות כגון דלקת מפרקים שגרונית ותסמונת סיוגרן שחלק מהתסמינים שלהן – דומים לאלה של סרקואידוזיס.


רוב החולים בסרקואידוזיס שמגלים תסמינים קלים אינם זקוקים לטיפול. הטיפול ניתן במטרה לדכא תסמינים חמורים ולהפחית את רמת הדלקת של האיברים שנפגעו ולשמור עליהם. התרופה העיקרית הניתנת לטיפול במחלה הינה סטרואידים. חולים שאינם מגיבים לטיפול בסטרואידים, מטופלים בתרופות לדיכוי מערכת החיסון.

לטיפול בסטרואידים תופעות לוואי בעיתיות בטווח הארוך: עלייה ברמת הסוכר בדם ובשתן, הצטברות מלח ונוזלים שבתורם גורמים לעלייה בלחץ הדם ובמשקל, התדלדלות העצם עד כדי התפתחות אוסטיאופורוזיס, התפתחות אבנים בכליות, חשיפת יתר לזיהומים ושינויים במצב הרוח עד כדי דיכאון.


הטיפול הטבעי בסרקואידוזיס שמעניקה קליניקת "בדרך הטבע"
:

הטיפול הטבעי במחלת הסרקואידוזיס הינו טיפול תומך בלבד ואינו מחליף את הטיפול הקונבנציונלי.

הטיפול הטבעי התומך בחולים בסרקואידוזיס כולל התאמת תוכנית תזונה אישית למטופל, אשר מבוססת על מזונות אנטי דלקתיים (פירות וירקות עשירים בנוגדי חמצון, מזונות המכילים חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, דגנים מלאים) ומתן המלצות לשמירה על אורח חיים נכון.

הטיפול הטבעי כולל גם המלצות לצמחי מרפא שיתנו מענה לתסמיני המחלה (שיעול, יובש בעיניים ו/ בפה, כאבי מפרקים, נפיחות של בלוטות הרוק וגרד בעור). כן יינתנו המלצות להשלמת רכיבי התזונה שאובדים לגוף בעקבות הטיפול בסטרואידים.

ההמלצות הנזכרות לעיל הינן כלליות בלבד.

מומלץ לפנות לייעוץ להתאמת תוכנית טיפול אישית המותאמת למצב החולה והתסמינים מהם הוא סובל.

לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת תפריט אישית התקשרו 050-6306357


או מלאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואנחנו נחזור אליכם.