האם זו פיברומיאלגיה? – יתכן שלא

 
פיברומיאלגיה היא תסמונת המתאפיינת בכאב ותשישות כרוניים ללא גורם ידוע. כאשר פיברומיאלגיה מאובחנת ומטופלת בדרך הנכונה, לרוב זוכות המטופלות (וגם המטופלים) להקלה בסימפטומים ולאיכות חיים טובה יותר.
הבעיה טמונה באבחנה. זאת, משום שתסמיני המחלה "מחקים" תסמינים המאפיינים מחלות אחרות.
ניקח לדוגמה את הכאב הכרוני המפושט והתשישות. מחלות כרוניות אחרות מתאפיינות גם הן בכאבי שרירים ומפרקים ותשישות כגון: תת פעילות של בלוטות התריס ומחלות ריאומטיות שמקורן אוטואימוני (דלקת מפרקים שגרונית ולופוס).
גם התסמינים האחרים המאפיינים את המחלה ובכלל זה: כאבי ראש, הפרעות בקשב, בריכוז ובזיכרון, "מוח מעורפל", רגישות לאור ו/או לרעש, הפרעות בתפקוד מערכת העיכול ("תסמונת המעי הרגיז") והפרעות שינה עשויים להופיע גם במחלות כרוניות אלו ואחרות.
מרכיב בעייתי אחר אשר מקשה על אבחון המחלה קשור להופעת התסמינים כ"מקבץ", אך יחד עם זאת אופי "המקבץ" עשוי להשתנות בין חולה לחולה, כלומר חולה אחת עשויה לחוות כאב, תשישות והפרעות שינה, אך חברתה תסבול דווקא מהפרעות במערכת העיכול, תשישות, הפרעות במתן שתן וכו'.
על כן, חייבים הרופאים לשלול מחלות שאותן תסמינים מאפיינים גם אותן על מנת להגיע לאבחון מדויק של פיברומיאלגיה.
 

איך נוכל לסייע לעצמנו ולרופא לאבחן פיברומיאלגיה?

 
  • חשוב שתדעי כי כאב כרוני מפושט הוא "לא בראש" – הוא אמיתי ויש לבדוק ולהעריך את מקורו ודרך הטיפול בו.
  • מומלץ לנהל יומן ובו רישום מדויק ומפורט של אופי הכאב אותו את חווה על מנת להקל עלייך לתאר אותו בפני הרופא המטפל בך ולסייע לו להעריך את מצבך.
 
ההמלצות הנזכרות לעיל הינן כלליות בלבד.

מומלץ לפנות לייעוץ להתאמת תוכנית טיפול אישית המותאמת למצב החולה והתסמינים מהם הוא סובל.

לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת תפריט אישית התקשרו 050-6306357


או מלאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואנחנו נחזור אליכם.