ונוס נלחמת מחוץ למגרש

 
אינני “חסידה” של עולם הספורט, וטניס עוד פחות, אבל טניסאית כמו ונוס ויליאמס ומלחמתה מעוררת ההשראה ב”תסמונת סיוגרן” בה חלתה, גרמה לי לעקוב בעניין אחר מאבקה יוצא הדופן.
ב-2011, נטשה ונוס את תחרות ה-U.S. Open לאחר 4 סיבובים. היא הודיעה בפומבי, כי לאחר 6 שנים של ניסיונות אבחון כושלים, נמצא כי היא חולה ב”תסמונת סיוגרן“, מה שאילץ אותה לעזוב את המגרש לזמן מה. בראיון שהעניקה לרשת CNN, סיפרה ויליאמס: ” בהתחלה היו ימים שבהם רציתי להישאר במיטה. אבל אני לא נשארת, כי זה גורם לי לחרדה. המוטו שלי הוא לעשות כל יום קצת וזה עדיף על פני לא לעשות דבר… נאלצתי להסתגל להמון דברים, אך אני רואה בכך אתגר.”
“תסמונת סיוגרן” היא מחלה אוטואימונית דלקתית כרונית שאינה ברת ריפוי והשפעותיה על הגוף אינן פשוטות כלל: היא תוקפת את הבלוטות המייצרות לחות ועל כן גורמת ליובש בעיניים, בפה, בגרון ובנרתיק, תשישות כרונית וכאבי מפרקים שהם בבחינת “מכת מוות” לשחקנית טניס. כתוצאה מהמחלה, עלולים להיפגע גם איברים נוספים בגוף כמו בלוטות הרוק, כליות, לב, כבד, כלי דם ומערכת העצבים וגדל הסיכון לחלות בלימפומה (סרטן בלוטות הלימפה).
 
 

 
 
 

ונוס מתמודדת עם תסמונת סיוגרן בעזרת תזונה טבעונית

 
אלא שונוס לא וויתרה והוכיחה, כי למרות המחלה, מוקדם עדיין להספיד אותה. באופן מושכל היא בחרה שלא להיעזר בטיפול התרופתי הקונבנציונלי (דיכוי מערכת החיסון) והעדיפה להסתייע בתזונה טבעונית ומזון נא (Raw Food) כדי להפחית את הדלקת בגופה ולהשיב לו אנרגיה.
לתפריט היומי שלה היא הכניסה ירקות טריים, שייקים ירוקים, “סמות’יס” (שייק מורכב מירקות ופירות ולפעמים גם זרעים), מזון נא ומונבט ומיץ עשב חיטה. לצד זאת היא הפסיקה לצרוך סוכרים ומזונות עתירי קלוריות. על מנת לעודד את וונוס בשינוי הדרמטי בתזונה, הצטרפה אליה גם אחותה סרינה. כדי “לתדלק” את עצמה, היא שותה שייקים ירוקים מקייל ואוכלת אורז מלא, קינואה מונבטת וירקות ירוקים. המקור לחלבון בתזונתן מגיע מצריכת קטניות (שעועית, עדשים), קינואה מונבטת ונבטים.
בקיץ 2014, פרסם אחד מארגוני הבריאות הגדולים בארה”ב, קייזר פרמננטה המלצה לעבור לתזונה צמחונית כקו טיפול ראשון בתהליכי דלקת, ובכלל זה תסמונת סיוגרן, משום ההשפעה המיטיבה שלה על תסמיני המחלה.
המקרה של ונוס ויליאמס מעיד שזה עובד: ב-2014 היא שבה לשחק ואף זכתה במספר תחרויות. נכון להיום, מדורגת ונוס בין 20 הטניסאיות הטובות בעולם.
 
 
ההמלצות הן כלליות, ועל כן, לפני כל טיפול תזונתי חשוב לפנות לייעוץ כדי להתאים את הטיפול לתלונות ולסימפטומים.
 
לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת טיפול אישי התקשרו 050-6306357

או מלאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואחזור אליכם.