כבד שומני תסמינים וסיבות

כבד שומני הוא מצב הפיך בו מצטברת בתוך תאי הכבד כמות עודפת של שומן אשר עולה ב-5% על משקלו של הכבד. השומן המצטבר בתאי הכבד הוא בדרך כלל מסוג טריגליצרידים אך תתכן גם הצטברות של כולסטרול ושומנים אחרים.

כבד שומני הוא מצב הפיך בו מצטברת בתוך תאי הכבד כמות עודפת של שומן אשר עולה ב-5% על משקלו של הכבד. השומן המצטבר בתאי הכבד הוא בדרך כלל מסוג טריגליצרידים אך תתכן גם הצטברות של כולסטרול ושומנים אחרים.

כבד שומני שכיח בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל והוא נחשב לאחד המרכיבים של "התסמונת המטבולית" ("סינדרום X" ) הכוללת גם סוכרת, יתר לחץ דם ועודף שומני דם. כבד שומני שכיח גם בקרב צרכני אלכוהול כבדים. שכיחות המצב של כבד שומני בקרב כלל האוכלוסייה נעה במדינות שונות בין 10%-24%. יחד עם זאת, כבד שומני נמצא בקרב יותר מ-75% מבעלי עודף משקל.

כבד שומני תסמינים


מהן הסיבות להתפתחות כבד שומני?
כאמור, השמנת יתר ואלכוהוליזם כרוני הם שניים מתוך הסיבות העיקריות להתפתחות כבד שומני. סיבות אחרות הן: סוכרת מבוגרים (type 2); מחלות כרוניות הקשורות בתת ספיגה, כמו מחלות מעי דלקתיות (מחלת קרוהן, קוליטיס כיבי); שימוש כרוני בסטרואידים במינונים גבוהים ובמדכאי מערכת חיסון (מתוטרקסאט, טמוקסיפן); תת תזונה (בעיקר מצבים של תזונה דלת חלבון); תהליך דרסטי של ירידה במשקל.

כבד שומני תסמינים
בדרך כלל למצב של כבד שומני בדרגת חומרה קלה עד בינונית אין תסמינים. יתכנו אי נוחות או כאב קל באזור הכבד, חוסר תיאבון, עייפות וחולשה, חריגה בתפקודי הכבד בבדיקת מעבדה.
מצב דומה לכבד שומני המתבטא בליקוי מזערי בתפקוד הכבד הוא זה המכונה "כבד נרפה" או "כבד גדוש" שיתכן כי לא יבוא לידי ביטוי בבדיקות מעבדה, אך ישפיע בכל זאת על המצב הכללי ועלול לגרום לתחושת חולי. מצב זה מתבטא בתסמינים כגון: עייפות וחוסר חיוניות; בעיות עיכול; עודף משקל שלא ניתן להיפטר ממנו; חוסר ריכוז; כאבי ראש ומיגרנות; "מוח מעורפל"; אלרגיות; אסטמה; בעיות עור; בעיות סינוסים; הזעה מוגברת; ריח רע מהגוף ומהפה; סימנים שחורים מתחת לעיניים; עיניים מגורות ואדומות; עייפות לאחר שנת לילה; נטייה למחלות ויראליות וחיידקיות; קור בגפיים; כאבים נודדים; פיברומיאלגיה ותשישות כרונית; נטייה למחלות אוטואימוניות.

אבחון מצב של כבד שומני נעשה בבדיקות מעבדה (תפקודי כבד ושלילת הפטיטיס); אולטרסאונד המציג במצב זה כבד מוגדל, בהיר יותר ויתכן אף ביופסיה לאיתור התפתחות תהליך דלקתי.

להמשך קריאה: כבד שומני טיפול ותזונה.

לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת תפריט אישית התקשרו 050-6306357
או מלאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואנחנו נחזור אליכם.