מחלת סרקואידוזיס והמזונות המסייעים להתמודדות איתה

 
סרקואידוזיס היא מחלה דלקתית הפוגעת בעיקר בריאות ובלוטות הלימפה אך עלולה לערב גם את העיניים, הכבד, הכליות והעור. מדובר במחלה כרונית שברוב המקרים תסמיניה כמעט שאינם מורגשים. לעיתים היא חולפת מעצמה, אך מקרים קשים יותר מטופלים בדרך כלל בסטרואידים ובמדכאי מערכת חיסון.

במקרים אלה, הדרך הנכונה להתנהל עם המחלה היא דרך שילוב מזונות עשירים בנוגדי חמצון ובמרכיבים אנטי דלקתיים, ובמידת הצורך גם באמצעות תוספי תזונה וצמחי מרפא שימזערו את נזקי הטיפול התרופתי.
 

מהם המזונות שיכולים לסייע לחולים במחלת הסרקואידוזיס להתמודד עם המחלה?

 
  1. טיפול ארוך טווח בסטרואידים פוגע בחילוף החומרים של הסידן, המינרל החיוני לשמירה על בריאות העצם. חולים ב- סרקואידוזיס המטופלים בסטרואידים חשופים לסכנה של התפתחות אוסטיאופורוזיס. על כן מומלץ לצרוך מזונות המכילים מגנזיום, שתורם בעצמו לחיזוק העצם ועשוי למנוע אוסטיאופורוזיס. מזונות המכילים מגנזיום עדיפים על מזונות המכילים סידן, בגלל החשיפה המוגברת של חולים בסרקואידוזיס להתפתחות אבני כליה. מגנזיום ניתן למצוא ב: ירקות ירוקים עליים, טחינה וצמחי תבלין טריים.
  2. עם זאת, במקרים בהם מתבטאת המחלה בעודף סידן בדם ובשתן, יש להימנע מצריכה של מזונות עשירים בסידן וויטמין D כגון: חלב ומוצריו, דגים על עצמותיהם וירקות כגון: כרוב, כרובית, כרוב סיני ועוד.
  3. תהליכים דלקתיים בגוף נוטים ליצור עקה (סטרס) חמצונית. על כן, מומלץ לחולים במחלת סרקואידוזיס לצרוך מזונות עשירים בנוגדי חמצון אשר מכילים ויטמיני C ובטא קרוטן ומסייעים בהפחתת התהליך הדלקתי: תות שדה, ברוקולי, קיוי, פירות יער למעט פטל, מלון, אספרגוס, מנגו, אפרסקים.
  4. על מנת להעצים את האפקט האנטי דלקתי, מומלץ לשלב בתפריט גם מזונות המכילים חומצות שומן חיוניות, בדגש על אומגה-3 מדגי ים צפוני ואגוזי מלך.
  5. כורכום וג'ינג'ר הינם תבלינים שמקורם במזרח הרחוק אשר תופסים מקום מרכזי מזה שנים ארוכות ברפואה האיורוודית וברפואה הסינית. בזכות התכונות האנטי דלקתיות ונוגדות החמצון שלהם, נעשה בהם שימוש בטיפול בבעיות בריאות שונות והם עשויים לסייע גם לחולים בסרקואידוזיס. מומלץ לשלב את 2 התבלינים בתפריט על בסיס יומיומי.
 
ההמלצות הנזכרות לעיל הינן כלליות בלבד.

מומלץ לפנות לייעוץ להתאמת תוכנית טיפול אישית המותאמת למצב החולה והתסמינים מהם הוא סובל.

לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת תפריט אישית התקשרו 050-6306357


או מלאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואנחנו נחזור אליכם.