מעברים, שינויים ופרחי באך

 
חיינו רצופים שינויים ומעברים. הם מתחילים מן הרגע שבו אנו עוזבים את הרחם ויוצאים אל אוויר העולם. הם עוברים דרך היציאה הראשונה מן הבית אל הגן עבור בבית הספר ונמשכים בדרך אל הצבא, האוניברסיטה, עבודה חדשה, נישואים, מעבר לדירה חדשה...
כל מעבר הוא בבחינת שינוי משמעותי בחייו של אדם, בין אם הוא ילד או בוגר. המסגרת החדשה אליה נקלע ושבתוכה הוא חי ופועל היא לעיתים בלתי צפויה. היא מציבה גבולות חדשים ובתוך כך גם הכללים וההרגלים המוכרים משתנים. יש גם צורך לעמוד בדרישות, במשימות ובציפיות.

ישנם מעברים או שינויים בחיינו שבמהלכם נפרצה או התרסקה המסגרת המוכרת (גירושים או פרידה). מצב זה מחייב לבנות אותה מחדש, בדרך כלל לבד, לפחות בראשיתה, תוך בחינה מחדש של ההרגלים והכללים הישנים והתאמתם למערכת החדשה שעשויה להיווצר.
אחד המעברים המרגשים והמשמעותיים בחיינו הינו זה שבו ילדנו עוזב את הגן ו"עולה" לכיתה א'. זהו השלב שבו הילד עוזב את החממה המגוננת והמרפדת של הגן ועובר למסגרת גדולה ובלתי מוכרת, אולי גם מגוננת פחות. הוא צריך ללמוד להשתלב, לעמוד בדרישות הלימוד ובסדר היום שאינו גמיש כמו זה של גן הילדים. עליו להתרכז ולהקשיב במשך שעה ארוכה ואף ליצור חברויות חדשות במקום הומה וצפוף בו ל"אני האישי" לא תמיד נמצא ביטוי. הוא נאלץ ללמוד להסתדר עם ילדים אחרים ולעיתים לבטל את רצונו בפני רצון הפרט האחר או הקבוצה.

מעבר זה מלווה בהתרגשות רבה ושמחה מצד הילד וההורה גם יחד. מחד יש בו פוטנציאל לצמיחה והתפתחות, אך מאידך הוא עלול לגרום לתחושות של לחץ, חרדה, חוסר בטחון וחוסר וודאות.
רוב הילדים מוכנים למעבר אך חלקם עלול להגיב בבכי והם מתקשים להיפרד מההורה. גם להורה הפרידה מלווה בחשש, שכן התחלת הלימודים בביה"ס מסמלת את המעבר מינקות לילדות, מתלות לעצמאות מסוימת. היא גם מבטאת את הצורך של הילד לפתח את אישיותו ואת כישוריו החברתיים ולעמוד במטלות המוטלות עליו בהצלחה.

אחת הדרכים המוצלחות והיעילות לטיפול במעברים ושינויים, ובפרט אלה הכרוכים במעבר מן הגן לבית הספר הינה הטיפול ב"פרחי באך".
שיטת הטיפול ב"פרחי באך" פותחה על ידי הרופא וההומיאופת הבריטי, ד"ר אדוארד באך בסוף שנות ה-30 של המאה ה-20. במהלך עבודתו הבחין ד"ר באך, כי בשעה שמטופליו נמצאים במצב של חרדה או לחץ, הם מפתחים מגוון רחב של תסמינים. מכאן הוא הגיע למסקנה, כי בבסיס כל מחלה, כאב או בעיה פיסית ניצב הגורם הנפשי. על מנת לפתור את חוסר האיזון בין הגוף לנפש יש לטפל ב"חולה" ולא ב"מחלה", שכן, טיפול ואיזון במישור הרגשי מאפשר מניעה של מחלות או הבראה מהן ביתר קלות.
על בסיס ניסיונו בתחום הפרמקולוגיה וההומיאופתיה פיתח ד"ר באך סט של 38 תמציות המופקות מפרחי בר, עצים או שיחים שכל אחת מהן מותאמת למצב רגשי ואישיותי מסוים:
לחץ, מתח, פחד, בדידות, ייאוש או דיכאון, חוסר ביטחון, חוסר עניין בנעשה, דאגה מופרזת לסביבה, רגישות יתר, עייפות נפשית ועוד.


על מנת להקל על הילד או הבוגר העומד בפני השינוי או המעבר, ובפרט על הקטנים, העושים את צעדיהם הראשונים בבית הספר נשתמש בתמציות אשר:
מסייעות במעברים ומקלות על המעבר או השינוי.

מפחיתות מהקושי של הילד להיפרד מהאם עוד בטרם צאתם מהבית לבית הספר ומלמדות אותו להשיג תשומת לב ואהבה ללא מניפולציות רגשיות.

מפחיתות פחדים ומסייעות לילד להרגיש בטוח יותר מול המצפה לו בבית הספר, מקלות על ביישנותו או רגישותו.
מגבירות את המוטיבציה ומאפשרות לו להתמודד עם הקשיים והמטלות שמציבה המסגרת החינוכית.
יתרונן של תמציות פרחי באך הוא בהיותן נטולות תופעות לוואי, קלות לשימוש וניתן ליטול אותן בבטחה. השימוש בהן אינו תלוי באוכל או בתרופות וילדים מגיבים להן במהירות רבה.
בכל מקרה, מומלץ להתייעץ במומחה לטיפול בפרחי באך, שיוכל לשנות את התמציות מדי פעם ולהתאים אותן לצרכי המטופל.


 
ההמלצות הנזכרות לעיל הינן כלליות בלבד.

מומלץ לפנות לייעוץ להתאמת תוכנית טיפול אישית המותאמת למצב החולה והתסמינים מהם הוא סובל.

לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת תפריט אישית התקשרו 050-6306357


או מלאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואנחנו נחזור אליכם.