תת פעילות בלוטת התריס (Hypothyroidism)

תת פעילות בלוטת התריס היא מצב שבו בלוטת התריס יוצאת מאיזון ואינה מצליחה להפריש כמות מספקת של הורמון.כתוצאה מכך, חלה האטה בכל תפקודי הגוף, כולל התפקודים המנטליים.

תת פעילות של בלוטת התריס – גורמים ותסמינים
הגורם העיקרי והשכיח יותר להיווצרות מצב של תת פעילות הינו "מחלת האשימוטו", מחלה אוטואימונית אשר גורמת להאטת פעילותה של הבלוטה.מצב של תת פעילות יכול להתפתח גם כתוצאה מבעיה בבלוטת התריס עצמה המונעת ממנה להפריש את ההורמון TSH בכמות מספקת, ניתוח בבלוטת התריס, מחסור כרוני של יוד בתזונה, גנטיקה ותרופות מסוימות.
התסמינים האופיינים לתת פעילות בלוטת התריס מתחלקים ל: תסמינים מוקדמים ותסמינים מאוחרים. עייפות כרונית ורגישות קיצונית לקור, עלייה במשקל, הפרעה בחילוף החומרים של השומנים בדם ואנמיה נמנים על התסמינים המוקדמים. ככל שהמחלה הולכת ומתקדמת עם הזמן מופיעים תסמינים נוספים: מחזור חודשי לא סדיר או דימומים כבדים בזמן המחזור, כאבי מפרקים ושרירים, יובש בעור, בעיניים ובשיער, נשירת שיער, עצירות, עפעפיים נפוחים, חשיבה איטית וירידה בזיכרון, בקשב ובריכוז.
מצב של תת פעילות בלוטת התריס שכיח אצל ילדים ובעיקר בנות.

טיפול בתת פעילות בלוטת התריס
אם טרם הוחל בטיפול התרופתי הקונבנציונלי, ניתן להתחיל בטיפול הטבעי המתבסס על תזונה המכילה מזונות העשירים ביוד ומינרלים המסייעים בייצור הורמוני בלוטת התריס. יש להימנע מאכילה של מזונות אשר סופחים את היוד ומסלקים אותו מהגוף כמו כרוב, כרובית, צנון (גם אם נוטלים אלטרוקסין) וצריכה מוגברת של מזונות המכילים סויה. מומלץ תחת ייעוץ מקצועי לפעול להחזרת הבלוטה לאיזון באמצעות תוספי תזונה וצמחי מרפא רלוונטיים.
פעילות גופנית מגבירה את הפרשת הורמון הבלוטה. לכן חשוב לשלבה בטיפול באורח מתון ועל בסיס יומיומי.


לקביעת פגישת ייעוץ והתאמת תפריט אישית התקשרו 050-6306357
או מילאו פרטיכם בטופס "צור קשר" ואנחנו נחזור אליכם.